Nabassaites asins
un audu cilmes šūnas

Kas ir cilmes šūnas?

Cilmes šūnas ir unikālas šūnas, kuras var nosaukt par visu cilvēka audu un orgānu priekštečiem. Šo šūnu galvenās īpašības – spēja saglabāt savu daudzumu daloties, un spēja diferencēties (pārvērsties) dažādu šūnu veidos. Tas nozīmē, ka katra cilvēka organismam jau no pašas dzimšanas piemīt spēja pašatjaunoties.

 

Cilmes šūnas ir primitīvas, nespecializētas šūnas, ko raksturo neierobežotā spēja dalīties un unikālā spēja diferenciēties par specializētām šūnām, veidojot audus. To īpašības tiek izmantotas šūnu atjaunošanai vai aizvietošanai. Cilmes šūnas var iegūt no nabassaites asinīm un citiem avotiem.

Kaulu smadzenes agrāk bija galvenais cilmes šūnu avots (kaulu smadzeņu transplantācijā tiek pārstādītas no tām iegūtas cilmes šūnas), taču mūsdienās terapijā tiek biežāk izmantotas nabassaites asiņu un audu cilmes šūnas. Citi avoti ir donoru perifērās asinis, kurām veikta farmakoloģiska mobilizācija.

Katrs dzīvs organisms dzīves laikā sistemātiski ražo jaunas šūnas, kas nobriest un diferenciējas par specializētām šūnām. Pēc ģenētiski noteikta laika šīs šūnas iet bojā. Specifiskas cilmes šūnas ir šūnas, kas tieši aizvieto mirušās šūnas ar jaunām. Visas cilmes šūnas, pat ja tās īslaicīgi atrodas organismā, var iedalīt vienā no šīm četrām kategorijām: totipotentās, pluripotentās, multipotentās un unipotentās. Multipotentās šūnas ir hematopoētiskās cilmes šūnas, kuras cilvēka nabassaites asinīs ir lielā daudzumā.

Nabassaites asiņu paņemšana ir vienkārša un neinvazīva procedūra.

Nabassaites asins paņemšana ir viegla un nesāpīga procedūra, kura ir absolūti nekaitīga gan grūtnieces, gan jaundzimušā veselībai. Nabassaites asinis ir asinis, kas paliek nabassaitē un placentā pēc dzemdībām un nabassaites pārgriešanas. Tās ir vērtīgs cilmes šūnu avots. Vēl nesen tās uzskatīja par „medicīniskiem atkritumiem” un utilizēja kopā ar placentu un nabassaiti. Mūsdienās tās izmanto, lai izdalītu cilmes šūnas uzglabāšanai un turpmākai izmantošanai ārstniecībā.

Cilmes šūnas, kas iegūtas no nabassaites asinīm, tāpat kā tās, kas iegūtas no kaulu smadzenēm, var transplantēt, lai atjaunotu hematopoētisko un imūno sistēmu. Tās ir efektīvākas nekā cilmes šūnas, kas iegūtas no pieaugušiem donoriem. Tās var izmantot gan autotransplantātiem (tad donors pats ir iegūto šūnu saņēmējs) gan allotransplantātiem (saņēmējs saņem šūnas no cita cilvēka, piemēram, ģimenes locekļa).

Speciāli apmācīts dzemdību nodaļas medicīnas personāls (vecmāte) veic nabassaites asins paņemšanu dzemdību zālē tieši pēc bērniņa piedzimšanas. Pēc paņemšanas CŠB pilnvarota persona materiālu nogādā uz laboratoriju apstrādei.

Nabassaites asiņu cilmes šūnu uzglabāšana bankā

Nabassaites asinis cilmes šūnas var uzglabāt bez termiņa ierobežojuma, neraizējoties par to vērtīgo īpašību zudumu. PBKM laboratorijās nabassaites asiņu cilmes šūnas tiek uzglabātas, līdz tās nākas izmantot.

Tā kā nabassaites asiņu cilmes šūnas ir vērtīgākas nekā kaulu smadzeņu cilmes šūnas, tās dzīvību glābšanai izmanto arvien biežāk. Lai gan kaulu smadzeņu cilmes šūnas var paņemt visas dzīves laikā, nabassaites asiņu cilmes šūnām ir vairākas priekšrocības, kas parādītas šajā tabulā.

 
 

Nabassaites asinis

Kaulu smadzenes

Asiņu iegūšanas ilgums un vieglums

Asiņu iegūšana dzemdību laikā ilgst dažas minūtes, tā ir neinvazīva un droša.

Iegūšana ilgst vismaz 25-30 minūtes, ievākšanas laikā vispārējā anestēzijā tiek punktēti zarnukaula spārni.

Krusteniskās kontaminācijas (piesārņojuma) risks

Nabassaites asinis tiek iegūtas no placentas un nabassaites asinsvadiem — tas samazina kontaminācijas risku.

Donors parasti ir pieaugušais, kurš var būt asimptomātisks vīrusu nēsātājs, kuri transplantācijas laikā var kļūt aktīvi – kontaminācijas risks pastāv.

Pieejamība transplantācijai

Nabas saites asinis ir pieejamas tūlīt pēc to saglabāšanas transplantātu bankā un tās gaida saņēmēju.

Kaulu smadzenes ir jāiegūst no donora, kuram, pat ja viņš ir reģistrēts, jābūt klātesošam, lai apstiprinātu saderību un iegūtu kaulu smadzenes, turklāt, lai varētu iegūt kaulu smadzenes, donora veselībai jābūt lieliskai.

Augšanas potenciāls

Lielāka proliferācijas spēja (šūnu dalīšanās un atjaunošanās) salīdzinājumā ar kaulu smadzenēm.

Salīdzinājumā ar nabassaites asiņu cilmes šūnām, kaulu smadzeņu cilmes šūnām ir samazināta proliferācijas spēja.

Saderība starp donoru un saņēmēju

VIEGLA — tiek pārbaudīti 6 cilvēka transplantācijas antigēni (HLA), no kuriem jāsader tikai 4, lai asinis būtu saderīgas ar saņēmēju.

ĪPAŠI GRŪTA — tiek pārbaudīti 10 cilvēka transplantācijas antigēni, no kuriem jāsader 8, lai kaulu smadzeņu donors būtu saderīgs ar saņēmēju.

Iespējamie donori

Nabassaites asinis var iegūt tikai vienu reizi mūža laikā — dzimšanas brīdī.

Teorētiski kaulu smadzeņu donora kritērijiem, atbilst jebkurš pieaugušais — reģistrācija ir vienkārša un nav dārga, tomēr noteiktos datumos pieejama saderīga donora atrašana var būt sarežģīta.

Iespējamie saņēmēji

Vidēja nabassaites asiņu vienība ir piemērota saņēmējam, kas sver aptuveni 40 kg; asiņu vienības var kombinēt ar kaulu smadzenēm vai perifērajām asinīm.

No pieaugušā iegūtas kaulu smadzenes parasti nodrošina cilmes šūnas pietiekamā daudzumā donoram ar 70-80 kg ķermeņa svara.

Sirds un asinsvadu sistēmas atjaunošanās

Sirds un asinsvadu sistēmas atlabšanas process pēc transplantācijas ilgst līdz mēnesim.

Sirds un asinsvadu sistēmas atlabšanas process pēc transplantācijas ilgst līdz 2 nedēļām.

 

 

Nabassaites audu cilmes šūnas

 Nabassaite satur īpašas cilmes šūnas, ko dēvē par mezenhimālajām šūnām. Tām ir nedaudz citādas īpašības nekā nabassaites asins cilmes šūnām – tās vieglāk diferenciējas citos šūnu veidos, piemēram, nervu, kaulu un skrimšļu šūnās. 

Nabassaites cilmes šūnas sauc par Vartona gela šūnām. Tie ir īpaši audi, kas ieskauj nabassaites asinsvadus. Nabassaites ieguve pēc dzemdībām ir  pavisam viegla. Procedūra ir neinvazīva un nesāpīga gan mātei, gan bērnam. Ārsts vai vecmāte nogriež nabassaites gabalu (10 līdz 15 cm garu) un ievieto to īpašā konteinerā. Laboratorijā nabassaites audus izmeklē, sagatavo un sasaldē. Pirms sasaldēšanas iespējams arī cilmes šūnas izolēt.

Kādēļ vērts saglabāt nabassaites audus?

  • Mezenhimālās šūnas tiek izmantotas medicīnā tādu slimību ārstēšanai kā bērnu cerebrālā trieka, amiotrofā laterālā skleroze (ALS) vai locītavu skrimšļu bojājums.
  • Tās var transplantēt kopā ar nabassaites asiņu cilmes šūnām gadījumos, kad no nabassaites asinīm iegūts salīdzinoši maz hematopoētisko cilmes šūnu.
  • Tās var izmantot visas ģimenes ārstēšanā (ir mazāk audu saderības prasību nekā asiņu gadījumā).

SIA “Cilmes šūnu banka” piedāvā iegūt nabassaites asins cilmes šūnas (Sarkanais variants) vai nabassaites asins un audu cilmes šūnas (Zilais variants) un uzglabāt tās mūsu laboratorijās Polijā vai Vācijā.

Vārds
Invalid Input

E-pasta adrese vai
Invalid Input

Telefona numurs
Invalid Input

Paredzamais dzemdību laiks
Invalid Input

Vēlamies jūs informēt, ka veidlapā norādītos personas datus apstrādā SIA,, Cilmes šūnu banka'''ar juridisko adresi Rīgā, Tērbatas ielā 4-1

Zgody są wymagane

Es piekrītu personas datu apstrādei un uzglabāšanai ((sīkāk – Privātuma politikā)