Kas ir vēlīna nabassaites pārdalīšana dzemdībās?

Mazuli un mammu grūtniecības laikā savieno nabassaite, caur kuru bērns uzņem nepieciešamo, lai augtu un attīstītos. Kurā brīdī pēc bērna nākšanas pasaulē nabassaiti pārgriezt un kāda ir pieņemtā prakse? Tas var tikt darīts nekavējoties un var tikt nogaidīts kādu laika sprīdi. Dažādām sabiedrības grupām pastāv dažādi viedokļi šajā jautājumā. Arī dažādu klīniku vadlīnijas atšķiras. Bērnam piedzimstot, aptuveni 60-80 ml asiņu vēl atrodas placentā. Tūlīt noklemmējot nabassaiti, mēs neļaujam mazulim saņemt šīs asinis, kas palielina anēmijas (mazasinības) attīstības risku pēc piedzimšanas. Savukārt ļaut nabassaiti atstāt savienotu ar placentu, līdz tā nokrīt pati, ir nopietns paaugstinātas infekcijas risks mazulim. Pēc piedzimšanas placenta būtībā kļūst par mirušiem audiem, kas ir barotne baktērijām.  

Fakti par nabassaites klemmēšanu, kas izriet no pētījumiem*

 • 80% asiņu atgriežas caur placentu 15 sekunžu laikā;
 • Vēlīna nabassaites klemmēšana nodrošina jaundzimušā asinsrites stabilizēšanos, sevišķi mazajā asinsrites lokā;
 • Novēlotas nabassaites klemmēšanas mērķis ir jaundzimušajam saņemt atpakaļ lielāko daļu asiņu. Aizkavēta nabassaites pārdalīšana nav iespējama visu dzemdību gadījumā un nenodrošina, ka jaundzimušais saņems papildu asiņu porciju;
 • Iznēsātiem jaundzimušajiem pēc vēlīnas nabassaites pārdalīšanas ir augstāks dzelzs līmenis asinīs līdz pat 6 mēnešiem;
 • Priekšlaicīgi dzimušiem zīdaiņiem vēlīna nabassaites pārdalīšana samazina priekšlaicīgu dzemdību radītās komplikācijas;
 • Aizkavēta nabassaites pārdalīšana ir ļoti strīdīgs temats, jo profesionāļi nav panākuši vienošanos par to, cik ilgi nogaidīt pēc mazuļa dzimšanas.

Kad ir labākais brīdis pārdalīt nabassaiti no profesionālo asociāciju viedokļa?

 • Līdz 15 sekundēm kopš dzimšanas nozīmē agrīnu pārdalīšanu, 80% asiņu no placentas nonāk mazuļa asinsritē šajā laikā;
 • Pasaules Veselības organizācija iesaka 60 sekundes visiem mazuļiem;
 • Amerikas Dzemdību speciālistu un ginekologu koledža iznestiem bērniem iesaka 30-60 sekundes;
 • Starptautiskā ginekologu un dzemdību speciālistu federācija neiesaka pārgriezt nabassaiti pirms 30 sekundēm iznestiem mazuļiem.

 

Kas ir vēlīna nabassaites klemmēšana dzemdībās no Latvijas neonatologu viedokļa?

Vēlīna nabassaites klemmēšana ir, kad tajā ir pārtraukusies asiņu plūsma, kas pārsvarā sakrīt ar asinsvadu pulsācijas beigšanos, vai, laika ziņā vismaz 1 – 3 min pēc bērna piedzimšanas. Tā uzskata Latvijas Neonatologu biedrība vadlīnijās (2022), balstoties uz Pasaules Veselības organizācijas ieteikumu.

Pāragra vai vēlīna nabassaites pārdalīšana dzemdībās – bieži uzdoti jautājumi

Vai nabassaites asins cilmes šūnu paņemšanai dzemdībās nepieciešama agrīna nabassaites klemmēšana?

Optimālais nabassaites pārdalīšanas laiks ir nepārtrauktas izpētes tēma. Nabassaites pulsācijas laikam jābūt pietiekami ilgam, lai ļautu daļai nabassaites asiņu ieplūst mazulī, bet ne tik ilgam, lai vairs nebūtu iespējams savākt nabassaites asinis. Pētījumi liecina, ka lielākajai daļai jaundzimušo ar minimālo aizkavēšanos 30 sekundes tiks sasniegti abi mērķi.

Ir svarīgi, lai vecāki kopā ar savu veselības aprūpes sniedzēju izstrādātu individuālu plānu, ņemot vērā zināmās grūtniecības komplikācijas, priekšlaicīgu dzemdību risku un vajadzību saglabāt nabassaites asinis brāļu un māsu terapijai.

Vai var būt aizkavēta nabassaites klemmēšana un joprojām iespējams saglabāt nabassaites asinis?

Dažos dokumentos teikts, ka novēlota nabassaites pārdalīšana samazina nabassaitē palikušo asiņu daudzumu, taču joprojām ir iespējams savākt un uzglabāt nabassaites asinis. Starp bērniem ir milzīgas atšķirības starp nabassaites garumu, placentas izmēru un nabassaites asiņu daudzumu. Dažiem jaundzimušajiem pēc aizkavētas nabassaites pārdalīšanas joprojām ir pietiekoši daudz nabassaites asiņu, lai tās varētu paņemt, savukārt citiem var būt palicis maz.

Diemžēl ne vecāki, ne veselības aprūpes speciālisti pieņemot lēmumu, vai plānot saglabāt nabassaites asinis, iepriekš to nezina, cik daudz asiņu nabassaitē ir mazulim.

Vēlīna nabassaites klemmēšana dzemdībās – apkopojums

 • Aizkavētas nabassaites pārdalīšanas mērķis ir ļaut atgriezties lielākajai daļai asiņu mazulī, bet tas, kas ir svarīgi - aizkavēta nabassaites klemmēšana nav iespējama visiem zīdaiņiem.
 • Pamatojoties uz oficiālo ieteikumu, vēlīna nabassaites klemmēšana nozīmē, ka nabassaites audi tiek pārdalīti 30-60 sekunžu laikā pēc dzimšanas. Šāda pieeja ļauj savākt pietiekami daudz nabassaites asiņu, lai aizsargātu bērnu nākotnē.
 • FamiCord Grupa sadarbojas ar veselības aprūpes speciālistiem - dzemdību speciālistiem un vecmātēm,- lai ieviestu augstākos nabassaites asiņu banku standartus Eiropā un pasaulē.

Dr Inese Bolmane - SIA "Cilmes šūnu banka" ārste konsultante

*Izmantoti dati no:

Parent's Guide to Cord Blood Foundation ©

https://parentsguidecordblood.org/en/can-i-have-delayed-cord-clamping-and-still-collect-cord-blood

https://site-1991525.mozfiles.com/files/1991525/Vadlinijas-vesela-jaundzimusa-mediciniskajai-aprupei.pdf

Vārds
Invalid Input

E-pasta adrese vai
Invalid Input

Telefona numurs
Invalid Input

Paredzamais dzemdību laiks
Invalid Input

Vēlamies jūs informēt, ka veidlapā norādītos personas datus apstrādā SIA,, Cilmes šūnu banka'''ar juridisko adresi Rīgā, Tērbatas ielā 4-1

Zgody są wymagane

Es piekrītu personas datu apstrādei un uzglabāšanai ((sīkāk – Privātuma politikā)