Nabassaites audi

Nabassaite satur ne tikai asins cilmes šūnas, bet arī citas cilmes šūnas, ko dēvē par mezenhimālām cilmes šūnām - tās ir multipotentas šūnas, kuras ir spējīgas radīt kaulaudu, skrimšļaudu un taukaudu, cīpslu, saišu, muskuļu, ādas šūnas un pat nervu šūnu līnijas.

Nabassaites audu cilmes šūnas tiek iegūtas no Vartona gēla, kas ir želatīnveida audi un atrodas ap nabassaites asinsvadiem. No Vartona gēla izdalītās mezenhimālās cilmes šūnas tiek uzskatītas par vairāk proliferējošām, imūnsupresīvām un pat terapeitiski aktīvākām nekā tās cilmes šūnas, kas izolētas no vecākiem pieauguša cilvēka audu avotiem, piemēram, kaulu smadzenēm vai adipozajiem audiem. Mezenhimālajām cilmes šūnām ir daudz sološas īpašības attiecībā uz transplantāciju - pavairošanas iespējas, kā arī diferenciācijas, imūnsistēmas apiešanas un imūnregulācijas spēja. Arvien vairāk uzkrātie dati rāda, ka mezenhimālajām cilmes šūnām ir daudz potenciālu priekšrocību kā transplantējamām šūnām dažādu patoloģiju ārstēšanai (šādas patoloģijas ir, piemēram, vēzis, hroniskas aknu slimības un sirds-asinsvadu sistēmas slimības, kā arī nervu, skrimšļaudu un cīpslu traumas).

Nabassaites audu iegūšanas procedūra ir vienkārša, ātra un nesāpīga, tā ir nekaitīga mātei un bērnam. Nabassaites audus iegūst, izmantojot īpašu ieguves komplektu - sertificēta ārstniecības persona (vecmāte) nogriež nabassaites fragmentu (10 līdz 15 cm garu) un ievieto to īpašā konteinerī. Laboratorijā nabassaites audus izmeklē, cilmes šūnas izolē un izvērtē mezenhimālo šūnu augtspēju. Ja šūnas aug, nabassaites fragmentu sasaldē.

Kādēļ saglabāt nabassaites audus (mezenhimālās cilmes šūnas)?

  • Mezenhimālās šūnas tiek izmantotas medicīniskos eksperimentos, lai ārstētu dažādas slimības, tostarp cerebrālo trieku, autismu vai amiotrofo laterālo sklerozi (ALS).
  • Situācijās, kad no nabassaites asinīm iegūst relatīvi mazu hematopoētisko cilmes šūnu daudzumu, var izmantot šīs cilmes šūnas.
  • Tās var izmantot visas ģimenes ārstēšanai (nav nepieciešama donora un saņēmēja saderības pārbaude).

Mezenhimālo cilmes šūnu pielietojums eksperimentālajā terapijā

2016. gadā 151 FamiCord grupas klients saņēma mezenhimālās cilmes šūnas kā eksperimentālo terapiju šādai ārstēšanai:

hematoloģija – 5 gadījumos (biežāk: transplantāta atgrūšanas reakcijas slimība; GVHD);

neiroloģija – 119 gadījumos (biežāk: cerebrālā trieka, autisms, multiplā skleroze, amiotrofā laterālā skleroze, epilepsija, traumatisks smadzeņu bojājums, encefalopātija);

ortopēdija – 18 gadījumos (biežāk: mugurkaula traumas, gonartroze);

oftalmoloģija – 9 gadījumos (biežāk: redzes nerva atrofija, retinitis pigmentosa).

Vairāk par mūsu piedāvājumu skatiet sadaļā Piedāvājumi vai sazinieties ar mums pa bezmaksas tālruni 8000 87 87 vai e-pastā piedavajumi@nabassaite.lv.