Nabassaites audi

Nabassaite satur īpašas cilmes šūnas, ko dēvē par mezenhīmas šūnām. Tām ir nedaudz savādākas īpašības kā nabassaitē atrodamajās šūnās. Tās var diferenciēt par citiem šūnu veidiem, piemēram, nerviem, kauliem vai skrimšļiem.

Nabassaites audu cilmes šūnas tiek iegūtas no Vartona gēla. Tie ir īpaši audi, kas atrodas ap nabassaites asinsvadiem. Nabassaites audu savākšanas procedūra ir vienkārša, ātra un nesāpīga. Tā neapdraud ne māti, ne bērnu. Nabassaites audus savāc izmantojot īpašu savākšanas komplektu. Ārsts vai vecmāte atdala nabassaites posmu (10 līdz 15 cm garu) un ievieto to īpašā konteinerī. Laboratorijā nabassaites audus izmeklē, cilmes šūnas izolē un tad — sasaldē. Visai procedūrai jāatbilst visiem piemērojamajiem kvalitātes standartiem.

Kādēļ jāsaglabā nabassaites audus?

  • Mezenhīmas šūnas tiek izmantotas medicīniskos eksperimentos, lai ārstētu dažādas slimības, tostarp cerebrālo trieku, autismu vai ALS.
  • Situācijās, kad no nabassaites asinīm iegūst relatīvi mazu daudzumu hematopoētisko cilmes šūnu, var izmantot šīs cilmes šūnas.
  • Tās var izmantot visas ģimenes ārstēšanai (nav ik stingru HLA saderības prasību kā gadījumā ar nabassaites asinīm).