Nabassaites audi

Nabassaite satur īpašas cilmes šūnas, ko dēvē par mezenhīmas šūnām. Tām ir nedaudz savādākas īpašības kā nabassaitē atrodamajās šūnās. Tās var diferenciēt par citiem šūnu veidiem, piemēram, nerviem, kauliem vai skrimšļiem.

Nabassaites audu cilmes šūnas tiek iegūtas no Vartona gēla. Tie ir īpaši audi, kas atrodas ap nabassaites asinsvadiem. Nabassaites audu savākšanas procedūra ir vienkārša, ātra un nesāpīga. Tā neapdraud ne māti, ne bērnu. Nabassaites audus savāc izmantojot īpašu savākšanas komplektu. Ārsts vai vecmāte atdala nabassaites fragmentu (10 līdz 15 cm garu) un ievieto to īpašā konteinerī. Laboratorijā nabassaites audus izmeklē, cilmes šūnas izolē un tad — sasaldē.

Kādēļ jāsaglabā nabassaites audus?

  • Mezenhīmas šūnas tiek izmantotas medicīniskos eksperimentos, lai ārstētu dažādas slimības, tostarp cerebrālo trieku, autismu vai ALS.
  • Situācijās, kad no nabassaites asinīm iegūst relatīvi mazu daudzumu hematopoētisko cilmes šūnu, var izmantot šīs cilmes šūnas.
  • Tās var izmantot visas ģimenes ārstēšanai (nav ik stingru HLA saderības prasību kā gadījumā ar nabassaites asinīm).

MEZENHIMĀLO CILMES ŠŪNU PIELIETOJUMS EKSPERIMENTĀLAJĀ TERAPIJĀ

2016. gadā 151 FamiCord grupas klients saņēma mezenhimālās cilmes šūnas kā eksperimentālo terapiju šādās jomās:
hematoloģija – 5 gadījumos (biežāk: transplantāta atgrūšanas reakcijas slimība; GVHD);

neiroloģija – 119 gadījumos (biežāk: cerebrālā trieka, autisms, multiplā skleroze, amiotrofā laterālā skleroze, epilepsija, traumatisks smadzeņu bojājums, encefalopātija);

ortopēdija – 18 gadījumos (biežāk: mugurkaula traumas, gonartroze);


oftalmoloģija – 9 gadījumos (biežāk: redzes nerva atrofija, retinitis pigmentosa).