Nabassaites asinis

Nabassaites asinis ir asinis, kas pēc dzemdībām paliek nabassaitē un placentā. Tās ir bagātīgs cilmes šūnu avots. Līdz nesenai pagātnei nabassaites asinis uzskatīja par medicīniskiem atkritumiem un utilizēja kopā ar placentu un nabassaiti. Nesen no tām sāka iegūt cilmes šūnas, kuras var uzglabāt un vēlāk izmantot ārstēšanā.

Nabassaites kādu dienu var izrādīties par īstu svētību, kas var izglābt jūsu bērna vai viņa brāļa/māsas dzīvību. Nabassaites asinis ir bagātīgs hematopoētisko cilmes šūnu avots, kas, līdzīgi kaulu smadzeņu cilmes šūnām, viegli transplantējamas, lai atjaunotu hematopoētiskās un imūnsistēmas funkcionēšanu. Turklāt pierādīts, ka tā ir efektīvākas par cilmes šūnām, kas iegūtas no pieaugušiem donoriem. Ziņots, ka no nabassaites asinīm iegūtajām cilmes šūnām ir milzīga proliferācijas spēja, t.i., dalīties pēc transplantācijas. Autologas transplantācijas (kur donors ir pats savu iegūto cilmes šūnu saņēmējs), kā arī allogēnas transplantācijas (transplantācijas starp dažādiem cilvēkiem, piem., ģimenes locekļiem) ir iespējamas šīs unikālās īpašības dēļ.

Nabassaites saites asinis ir ne tikai bagātīgs hematopoētisko cilmes šūnu avots (hematogēnas cilmes šūnas), bet tās satur arī mezenhīmas šūnas, kas no citiem audiem ražo šūnas, piem., nervu, kaulu, muskuļu šūnas, tostarp sirds muskuļu šūnas.

Savākšanas procedūras

Nabassaites asins savākšanas procedūra ir vienkārša un ātra. Pēc nabassaites pārgriešanas to veic vecmāte. Tā neapdraud ne māti, ne bērnu. Asiņu paraugu savāc izmantojot īpašu savākšanas komplektu.

Asiņu, kas pēc dzimšanas paliek nabassaitē un placentā, savākšana, kas tiek dēvēta par pēcdzemdībām, ir vienkārša un droša. Procedūra sastāv no adatas ievietošanas nabassaites vēnā (pēc nabassaites pārgriešanas) un asiņu savākšanas pēcdzemdību laikā īpašā savākšanas komplektā. Nabassaites asinis tiek iegūtas vienkāršas procedūras laikā, kad ne māte, ne bērns netiek pakļauti nekādam riskam.

Bērna nabassaites asins savākšana ir būtiska dzemdību sastāvdaļa, tomēr mēs gribam vērst uzmanību, ka dzemdību laikā mātes un bērna veselība ir vissvarīgākās, tādēļ galīgais lēmums iegūt nabassaites asinis ir jāpieņem ārstam.

Nabassaites asins iegūšana ir vienīgā neinvazīvā metode cilmes šūnu iegūšanai. Šī metode arī tiek uzskatīta par mazāk komplicētu, salīdzinot ar cilmes šūnām, kas iegūtas no kaulu smadzenēm vai perifērajām asinīm. Kaulu smadzeņu gadījumā hematopoētisko cilmes šūnu iegūšana tiek veikta ar griezumu gūžas kaula šķautnē (donors vairākas stundas atrodas vispārējā anestēzijā). Iegūtais paraugs tiek attīrīts īpašā šūnu atdalītājā. Kopš 1989. gada iepriekš aprakstītā metode Polijā tiek bieži izmantota pediatriskā terapijā.

Hematopoētiskās cilmes šūnas tiek iegūtas no perifērajām asinīm un iegūtas no donora elkoņa un augšstilba vēnām, kā arī iegūtas no asinīm, izmantojot šūnu separatoru. Cilmes šūnu skaits farmakoloģiski imobilizētās perifērās asinīs ir ļoti mazs. Pirms procedūras veikšanas donoram intravenozi vai subkutāni jāievada atbilstošu šūnu līniju farmakoloģiski augšanas faktori.  Cilmes šūnu iegūšanas no perifērajām asinīm procedūra ir ilga un dārga.

Nabassaites asins iegūšana ķeizargrieziena laikā

Nabassaites asiņu glabāšana

Cilmes šūnas ir tās, kas saglabājas nabassaites apstrādes beigās. Tad šīs šūnas tiek pārvietotas uz īpašiem maisiem. Maisi tiek ievietoti īpašos konteineros, kur tie tiek saglabāti līdz tos nepieciešams lietot. Visai procedūrai jāatbilst visiem piemērojamajiem kvalitātes standartiem.

No nabassaites asinīm iegūtās cilmes šūnas tiek apstrādātas ar krioprotektīvajām vielām (dimetila sulfoksīdu un etilēna glikolu) un tās var saglabāt šķidra slāpekļa tvaikos (pie -196 °C) ilgāk kā 50 gadus. Tiek veikta procedūra, kas ir līdzīga tai, kas veikta ar cilmes šūnām, kas iegūtas no kaulu smadzenēm un perifērajām asinīm. Amerikas Hematoloģijas asociācijas prezidenta, profesora H. Broksmeijera (H. Broxmeyer) jaunākajās publikācijās, kas ir viens no nabassaites asins cilmes šūnu terapijas pionieriem, aprakstīti pierādījumi par nabassaites asins cilmes šūnām, kas ir derīgas lietošanai pēc 24 gadu ilgas glabāšanas.

Līdz mūsdienām visā pasaulē privātās un publiskās asins bankās noglabātas vairāk kā 1 miljons vienību.

Polijas cilmes šūnu bankas laboratorijā tiek uzglabātas nabassaites asinis līdz tās nepieciešams lietot.