Nabassaites asinis

Nabassaites asinis ir asinis, kas pēc dzemdībām paliek nabassaitē un placentā. Tās ir bagātīgs cilmes šūnu avots. Ilgu laiku nabassaiti un placentu uzskatīja par medicīniskiem atkritumiem, taču nepieciešamība pēc cilmes šūnām smagu slimību ārstēšanā bija iemesls izpētīt nabassaites asinīs esošo cilmes šūnu īpašības.

Nabassaites asinis kādu dienu var izrādīties par īstu svētību, kas var izglābt jūsu bērna dzīvību. Nabassaites asinis ir bagātīgs īpašu (hematopoētisko) cilmes šūnu avots, kas, līdzīgi kaulu smadzeņu cilmes šūnām, viegli transplantējamas, lai atjaunotu hematopoētiskās un imūnsistēmas funkcionēšanu. Turklāt pierādīts, ka tās ir efektīvākas par cilmes šūnām, kas iegūtas no pieaugušiem donoriem. Ziņots, ka no nabassaites asinīm iegūtajām cilmes šūnām ir milzīga spēja dalīties pēc transplantācijas. Autologas transplantācijas (kur donors ir pats savu iegūto cilmes šūnu saņēmējs), kā arī allogēnas transplantācijas (transplantācijas starp dažādiem cilvēkiem, piem., ģimenes locekļiem) ir iespējamas šīs unikālās īpašības dēļ.

Ieguves procedūra

Nabassaites asins ieguves procedūra ir vienkārša, nesāpīga un ātra - pēc nabassaites pārgriešanas to veic sertificēta ārstniecības persone (vemāte), izmantojot īpašu ieguves komplektu. Procedūra ir pilnībā nekaitīga mātei un bērnam, un to var darīt arī ķeizargrieziena laikā.

Bērna nabassaites asins paņemšana ir dzemdību procesa sastāvdaļa, tomēr mēs gribam vērst uzmanību, ka dzemdību laikā mātes un bērna veselība ir vissvarīgākās, tādēļ iespējamu dzemdību komplikāciju gadījumā galīgo lēmumu par nabassaites asins ieguvi pieņem ārsts.

Nabassaites asins iegūšana ir vienīgā neinvazīvā metode cilmes šūnu iegūšanai. Šī metode arī tiek uzskatīta par mazāk komplicētu, salīdzinot ar cilmes šūnām, kas iegūtas no kaulu smadzenēm vai perifērajām asinīm. Kaulu smadzeņu gadījumā hematopoētisko cilmes šūnu iegūšana tiek veikta ar griezumu gūžas kaula šķautnē (donors vairākas stundas atrodas vispārējā anestēzijā). Iegūtais paraugs tiek attīrīts īpašā šūnu atdalītājā. Kopš 1989. gada iepriekš aprakstītā metode Polijā tiek bieži izmantota pediatriskajā terapijā.

Hematopoētiskās cilmes šūnas tiek iegūtas no perifērajām asinīm un iegūtas no donora elkoņa un augšstilba vēnām, kā arī iegūtas no asinīm, izmantojot šūnu separatoru. Cilmes šūnu skaits farmakoloģiski imobilizētās perifērās asinīs ir ļoti mazs. Pirms procedūras veikšanas donoram intravenozi vai subkutāni jāievada atbilstošu šūnu līniju farmakoloģiski augšanas faktori. Cilmes šūnu iegūšanas no perifērajām asinīm procedūra ir ilga un dārga.

Nabassaites asiņu ieguve ķeizargrieziena laikā

Nabassaites asiņu glabāšana

Cilmes šūnas ir tās, kas tiek izdalītas nabassaites asiņu apstrādes beigās un tiek ievietotas īpašos konteineros. Visas procedūras atbilst noteiktiem kvalitātes standartiem.

No nabassaites asinīm iegūtās cilmes šūnas tiek apstrādātas ar krioprotektīvajām vielām (dimetila sulfoksīdu un etilēna glikolu) un tās var saglabāt šķidra slāpekļa tvaikos (pie -196 °C) ilgāk kā 50 gadus. Tiek veikta procedūra, kas ir līdzīga tai, kas veikta ar cilmes šūnām, kas iegūtas no kaula smadzenēm un perifērajām asinīm. Amerikas Hematoloģijas asociācijas prezidenta, profesora H. Broksmeijera (H. Broxmeyer), kas ir viens no nabassaites asins cilmes šūnu terapijas pionieriem, jaunākajās publikācijās aprakstīti pierādījumi par nabassaites asins cilmes šūnām, kas ir derīgas lietošanai pēc 24 gadu ilgas glabāšanas.

Līdz mūsdienām visā pasaulē privātās un publiskās asins bankās noglabāti vairāk nekā 1 miljons paraugu.

FamiCord grupas cilmes šūnu bankas laboratorijā tiek uzglabātas nabassaites asinis līdz brīdim, kad tās būs nepieciešamas izmantošanai.

Vairāk par mūsu piedāvājumu skatiet sadaļā Piedāvājumi vai sazinieties ar mums pa bezmaksas tālruni 8000 8787 vai e-pastā piedavajumi@nabassaite.lv.