Cilmes šūnu pielietojums

Mēs nevaram paredzēt nākotni un savlaicīgi uzzināt, kuras slimības varētu skart mūsu tuviniekus. Cilmes šūnu pielietošana aptuveni 80 dažādu slimību ārstēšanā jau ir kļuvusi par ikdienas klīnisko sastāvdaļu. Nākotnē, visticamāk, tiks atklātas jaunas indikācijas cilmes šūnu izmantošanai. Dzimšanas brīdī iegūtās cilmes šūnas var izmantot pašam bērnam, kā arī tās var noderēt brāļiem un māsām un pat vecākiem. Šīs cilmes šūnas iegūst tikai dzimšanas brīdī un tās var izmantot arī pēc vairākām desmitgadēm.

No nabassaites asinīm iegūto cilmes šūnu uzglabāšana nodrošina šūnu pieejamību nākotnē - gadījumam, ja ģimenes loceklim tiek diagnosticēta ar transplantāciju ārstējama slimība. Tā ir vienīgā iespēja, kā nodrošināt ārstēšanu, kad Jūsu ģimenei tā nepieciešama visvairāk.

Nabassaites asiņu cilmes šūnu priekšrocības

Cilmes šūnas no kaulu smadzenēm var iegūt visas dzīves laikā.  Lai arī nabassaites asiņu cilmes šūnas iegūst tikai bērna dzimšanas brīdī, tām ir vairākas priekšrocības, salīdzinot ar kaula smadzeņu cilmes šūnām.

Nabassaites asinis

Kaula smadzenes

Asins ieguves ilgums un vieglums

Asins iegūšana dzemdību laikā ilgst dažas minūtes, tā nav invazīva un ir droša.

Iegūšana ilgst vismaz 25-30 minūtes, procedūras laikā vispārējā anestēzijā tiek punktēti gūžas kaula spārni.

Krusteniskās kontaminācijas risks

Nabassaites asinis tiek iegūtas no placentas un nabassaites asinsvadiem — tas samazina kontaminācijas risku.

Donors parasti ir pieaugušais, kas var būt asimptomātisks vīrusu nesējs, kas transplantācijas laikā kļūst aktīvi, t.i., pastāv kontaminācijas risks.

Pieejamība transplantācijai

Nabassaites asinis ir pieejamas pēc to saglabāšanas transplantātu bankā, kur tās gaida saņēmēju.

Kaulu smadzenes ir jāiegūst no donora, kam, pat ja viņš/viņa ir reģistrēts, ir jābūt klātesošam, lai apstiprinātu saderību un iegūtu kaulu smadzenes, turklāt, lai varētu veikt kaulu smadzeņu iegūšanu, donora veselībai jābūt nevainojamai.

Augšanas potenciāls

Lielāka proliferācijas kapacitāte (šūnu dalīšanās, šūnu "atdzimšana") salīdzinājumā ar kaulu smadzenēm.

Salīdzinājumā ar nabassaites asins šūnām,  kaula smadzeņu šūnām ir samazināta proliferācijas spēja.

Saderība starp donoru un saņēmēju

VIEGLA — tiek pārbaudīti 6 cilvēka transplantācijas antigēni (human transplantation antigens — HLA) no kuriem jāsader tikai 4, lai asinis būtu saderīgas ar saņēmēju.

ĪPAŠI GRŪTA — tiek pārbaudīti 10 cilvēka transplantācijas antigēni, no kuriem jāsader 8, lai kaulu smadzeņu donors būtu saderīgs ar saņēmēju

Iespējamie donori

Nabassaites asinis var iegūt tikai dzimšanas brīdī.

Teorētiski kritērijiem, lai kļūtu par kaulu smadzeņu donoru, atbilst jebkurš pieaugušais — reģistrācija ir vienkārša un nav dārga, tomēr noteiktos datumos pieejama saderīga donora atrašana var būt sarežģīta.

Iespējamie saņēmēji

Vidēja nabassaites asins vienība ir piemērota saņēmējam, kas sver aptuveni 40 kg; asins vienības var kombinēt ar kaulu smadzenēm vai perifērajām asinīm.

No pieaugušā iegūtas kaulu smadzenes parasti nodrošina cilmes šūnas pietiekamā daudzumā donoram ar 70-80 kg ķermeņa svara.

Kardiovaskulārās sistēmas reģenerācija

Kardiovaskulārās sistēmas reģenerācijas process pēc transplantācijas ilgst līdz mēnesim.

Kardiovaskulārās sistēmas reģenerācijas process pēc transplantācijas ilgst līdz 2 nedēļām.

Nabassaites asins gadījumā vienīgais kavēklis ir no nabassaites un placentas iegūstamais samērā ierobežotais asins daudzums. To ir iespējams kompensēt, transplantācijai izmantojot vairāk par vienu nabassaites asins vienību; iespējams transplantēt šūnas, kas radušās no vairākiem avotiem, piem., kaulu smadzenēm un nabassaites asinīm. Šādu procedūru izmantoja 2007. gada martā, pirmo reizi transplantējot nabassaites asinis Polijas Cilmes šūnu bankā (PCŠB). Jaunam pacientam transplantācijas procedūras laikā papildus cilmes šūnas tika iegūtas no kaula smadzenēm, izmantojot arī saglabātās nabassaites asins cilmes šūnas.

Vairāk par mūsu piedāvājumu skatiet sadaļā Piedāvājumi vai sazinieties ar mums pa bezmaksas tālruni 8000 87 87 vai e-pastā piedavajumi@nabassaite.lv.