Kā cilmes šūnas tiek izmantotas?

Nabassaites asins cilmes šūnas pirmo reizi veiksmīgi tika izmantotas Francijā, 1988. gadā. Dažus gadus vēlāk cilmes šūnu avotu izmantoja Polijā. 2007. gadā PBKM saglabātās nabassaites asinis pirmo reizi izmantoja transplantācijā. Līdz 2005. gadam visā pasaulē nabassaites asinis izmantoja vairāk kā 40 000 reizes, glābjot dzīvības un veselību.

Nabassaites asins cilmes šūnu transplantācija ir kaulu smadzeņu transplantācijas dabīgas sekas. Ņemot vērā nabassaites asins cilmes šūnu ieguvumus, salīdzinājumā ar šūnām, kas iegūtas no kaulu smadzenēm, dzīvības glābšanā tos izmanto vairāk un biežāk. Līdzīgi kaulu smadzenēm, nabassaites asinis var izmantot autologi (bērnam no kura iegūtas nabassaites asinis) vai allogēni (citam cilvēkam, piem., brālim vai māsai). Nabassaites asins transplantācijas gadījumā transplantāciju biežāk veic brālim vai māsai, nevis autologu transplantāciju. No kaulu smadzenēm iegūtu cilmes šūnu gadījumā, tās ir aptuveni 60 % no visām veiktajām transplantācijām.

Pirmo efektīvo un labi dokumentēto ģimenes nabassaites asiņu transplantāciju 1988. gadā veica pēc ASV ārstu iniciatīvas — Halls Broksmeijers (Hall Broxmeiyer) un Joanna Kurtsberga (Joanna Kurtzberg) Parīzē, prof. E. Glukmana (E. Gluckman) klīnikā. Transplantāta saņēmējs dzīvoja Amerikas Savienotajās valstīs, tas bija zēns, kuram bija iedzimta Fankoni anēmija. Viņam transplantēja cilmes šūnas, ko ieguva no viņa jaundzimušās māsas nabassaites asinīm.

Mūsdienās medicīna ir attīstījusies un nepārtraukti pieaug saraksts ar slimībām, kuru ārstēšanā cilmes šūnu izmantošana ir standarta medicīniska ārstēšana.

Cilmes šūnas izmanto transplantātiem. Šim šūnu veidam ir unikāla spēja atjaunot bojātās šūnas (piem., bojātās kaulu smadzenes leikēmijas gadījumā), tādā veidā izglābjot dzīvības. Šī ārstēšanas metode visā pasaulē ir kļuvusi par ikdienas metodi. Aprēķināts, ka Polijā gadā cilmes šūnu terapija tiek veikta 800-1000 cilvēkiem (bērniem un pieaugušajiem).