Biežāk uzdotie jautājumi

 • Kas ir nabassaites asinis? Vairāk

  Nabassaites asinis, kas tiek sauktas arī par `placentas asinīm´ ir asinis, kas paliek placentas audos mazuļa dzimšanas laikā. Šīs asinis ir vērtīgs cilmes šūnu avots, kas ģenētiski spēj pārvērsties par jebkuru organisma šūnu. Vēl nesen placenta, nabas saite un tajās palikušās asinis pēc bērna piedzimšanas tika uzskatītas par nevajadzīgiem bioloģiskiem atkritumiem.

 • Kas ir cilmes šūnas? Vairāk

  Cilmes šūnas ir mūsu asiņu un imūnās sistēmas pamats, kas, pateicoties savām unikālajām spējām, var kļūt par jebkuru organisma šūnu, piemēram, nervu šūnām, kaulu šūnām, muskuļu šūnām un asins šūnām. Nabassaites šūnās atrodas cilmes šūnas, kas var kļūt par:

  • Sarkanajām asins šūnām, kas atbild par skābekļa piegādi visām ķermeņa šūnām,
  • Baltajām asins šūnām, kas atbild par cīņu ar infekcijām,
  • Trombocītiem, kas piedalās asins recēšanas procesā
 • Kā tiek izmantotas cilmes šūnas? Vairāk

  Šobrīd cilmes šūnas, galvenokārt, tiek izmantotas kā transplantāts slimniekiem pēc intensīvas ķīmijterapijas un / vai radioterapijā, lai iznīcinātu ļaundabīgās vēža šūnas. Diemžēl ķīmijterapija organismā vienlaicīgi nogalina gan vēža šūnas, gan veselās cilmes šūnas, kas atrodas transplantātā. Pašlaik praktiskais pielietojums cilmes šūnām ir asiņu un imūnās sistēmas slimību ārstēšanā. Transplantētās cilmes šūnas iekļūst pacienta kaulu smadzeņu šūnās, kur vairojas un kļūst par kaulu audu šūnām, reģenerējot organisma imūno sistēmu.

 • Vai mana bērna nabassaites asinis var tikt izmantotas bērna brāļu un māsu vai citu ģimenes locekļu ārstēšanai? Vairāk

  Jā, ja tas ir medicīniski apstiprināts un ir pietiekama audu saderība starp donoru un transplantāta saņēmēju. Pastāv 25% izredzes, ka brāļu un māsu audu antigēni ir pilnībā saderīgi.

 • Vai nabassaites asiņu cilmes šūnas atšķiras no cita veida cilmes šūnām? Vairāk

  Jā. Daudzi pētījumi liecina, ka nabassaites asiņu cilmes šūnas ir pirmatnīgākas, plastiskākas un ar lielāku proliferatīvo aktivitāti, salīdzinot ar pieauguša cilvēka cilme šūnām, kas iegūtas no kaulu smadzenēm vai  perifērajām asinīm. No asinīm izdalītās cilmes šūnas ir dziļi jāsasaldē, lai izvairītos no to novecošanās un bojājumiem, kas šūnās var rasties to turpmākajos dzīves posmos. Lielākoties tās nesatur vēža šūnas, kas rodas nākamajos dzīves gados apkārtējās vides ietekmē.

 • Kādēļ tieši par nabassaites asiņu cilmes šūnām (nevis kaulu smadzeņu) ārsti un zinātnieki izrāda vislielāko ieinteresētību? Vairāk

  Kaulu smadzeņu donora un ņēmēja atbilstība ir ļoti grūti piemeklējama, jo pārsvarā nepieciešama "pilnīga atbilstība". Nabassaites asiņu cilmes šūnām piemīt ļoti augsts potenciāls, līdz ar to transplantācijai ir nepieciešams mazāks nabassaites asiņu cilmes šūnu daudzums, nekā kaulu smadzeņu šūnu gadījumā (allogēnās transplantācijas gadījumā tas nozīmē mazāku transplantāta atgrūšanās risku un mazāk izteikta reakciju uz "transplantāta atgrūšanās reakciju"). Šīs šūnas var tikt izmantotas pat ar nepilnīgu atbilstību. Tas nozīmē, ka, sasaldējot un saglabājot šūnas, pastāv vairākas iespējas tās izmantot kā transplantātu ģimenes locekļu vidū. Daži pētījumi ir pierādījuši, ka izdzīvošanas iespējas, izmantojot nabassaites asinis no radniecīgiem donoriem, ir divas reizes lielākas, nekā izmantojot neradniecīga donora cilmes šūnas. Citi iemesli, kādēļ nabassaites asinis pārspēj kaulu smadzeņu šūnu transplantāciju ir:

  • Tūlītēja cilmes šūnu pieejamība nepieciešamības rašanās gadījumā – nabassaites asinis tiek paņemtas un uzglabātas pirms rodas nepieciešamība tās izmantot ārstēšanā.
  • Mazāka "transplantāta atgrūšanas reakcijas” riska rašanās iespējamība (Graft versus Host Disease, GvHD).
 • Kādas ir izredzes pēc cilmes šūnu transplantācijas? Vairāk

  Līdz 2011. gadam ir tikušas veiktas vairāk nekā 25.000 transplantācijas gan bērniem, gan pieaugušajiem, izmantojot nabassaites asiņu cilmes šūnas. No nabassaites cilmes šūnu transplantāciju kopskaita, vairākumā gadījumu transplantātu saņēmuši tā bērna brāļi vai māsas, no kura asinis tikušas paņemtas. Pēdējo divu gadu laikā veiktie pētījumi ir pierādījuši, ka nabassaites asiņu cilmes šūnu  spēj pārvērsties par jebkuru organisma šūnu, piemēram, muskuļu vai nervu šūnu. Cilmes šūnu reģenerējošās īpašības patreiz ir dominējošais jautājums audu reģenerācijas jomā. Tiek uzskatīts, ka cilmes šūnas ir svarīgs bioloģiskais resurss. Turpmāko pētījumu mērķis ir atklāt nabassaites asiņu cilmes sūnu potenciālu, kas nākotnē varētu tikt izmantots smagu medicīnisku gadījumu ārstēšanai kā, piemēram, Alcheimera slimība, cukura diabēts, sirds un aknu slimības, muskuļu distrofija, Parkinsons, muguras smadzeņu traumas un insults.

 • Kas ir transplantāta atgrūšanas reakcija GvHD (Graft versus Host Disease)? Vairāk

  "Transplantāta atgrūšanas reakcijas slimība" nozīmē, ka transplantētie donora limfocīti, kas atbild par imunoloģiskas reakcijas stimulēšanu, transplantāta saņēmēja organismā darbojas saskaņā ar savu līdzšinējo "programmatūru" un atpazīst transplantāta saņēmēja organisma šūnas kā svešķermeņus. Tas noved pie transplantāta saņēmēja šūnu noārdīšanās, ko paveic donora limfocīti. Tas attiecas uz gandrīz visām transplantāta saņēmēja organisma šūnām. Uzbrukumam visvairāk pakļautas ir īsā dzīves cikla šūnas jeb epitēlijaudu šūnas un dažu parenhimatozo orgānu šūnas. Gala rezultātā šīs slimības simptomi ir epitēlijaudu bojājumu rezultāts (ādas izsitumi, nātrene, ādas sausums, ādas un, piemēram, gremošanas trakta epitēlija nolobīšanās = caureja). Tā ir smaga un grūti izārstējama slimība. Pēc nabassaites asiņu cilmes šūnu transplantēšanas šī reakcija ir mazāk izteikta, jo cilmes šūnas, kas atrodas nabassaites asinīs ir imunoloģiski "naivas" šūnas.

 • Kādas ir atšķirības un līdzības ģimenes un publisko šūnas banku darbības principos? Vairāk

  Īpašība

  Publiskā banka

  Ģimenes banka

  Asiņu pielietojums

  Transplantāti paredzēti neradniecīgām personām

  Transplantāti paredzēti bērnam, viņa brāļiem un māsām vai ģimenes locekļiem

  Īpašumtiesības

  Valsts

  Bērns / vecāki

  Asiņu paņemšana

  Vecmāte / ārsts

  Vecmāte / ārsts

  Uzglabāšana

  Slāpekļa tvaiki / šķidrais slapeklis

  Slāpekļa tvaiki / šķidrais slapeklis

  Pakalpojuma izmaksas

  Valsts (Veselības ministrija)

  Vecāki / pieaudzis bērns

  Izmantošanas izmaksas, ja transplantācija tiek veikta Polijas klīnikā

  Desmitiem tūkstoši PLN

  Nav nepieciešams segt papildus izmaksas.

  Izmantošana Polijā

  Apmēram, 10 transplantācijas

  4 transplantācijas (visas PBKM)

  Ģenētiskā saderība

  Pēc asiņu paņemšanas noteikti jāveic leikocitārā antigēna saderības (HLA) pārbaudi.

  Saderība ar bērnu - 100%, brāļu un māsu gadījumā, pirms transplantācijas nepieciešams noteikt leikocitārā antigēna saderības pārbaudi. Pilnas saderības iespēja - 25%.

  Iespēja* izmantot asinis bērnam, no kura tās tikušas paņemtas

  Netiek izmantotas asinis no bankām

  1/400

  Iespēja* izmantot asinis bērna , no kura asinis tikušas paņemtas, ģimenes locekļiem

  Neattiecas

  1/100

  Iespēja* izmantot asinis neradniecīgai personai

  Saskaņā ar dažādiem avotiem - 1/100 līdz 1/500

  Neattiecas

  * Izmantošanas iespēja tika aprēķinānta uz 70 gadu ilgu dzīves periodu.

 • Ko nozīmē leikocitāra antigēna saderība HLA (Human Leukocyte Antigens)? Vairāk

  Saderība attiecas uz olbaltumvielām, kas tiek dēvētas par HLA sistēmas antigēnu, kas parādās uz ķermeņa balto un citu šūnu virsmas. Tās nosaka saderību starp transplantāta devēju un saņēmēju. Lai arī pilnīga saderība būtu vislabākais gadījums, pētījumi ir pierādījuši, ka nabassaites asiņu cilmes šūnu transplantācija beidzas veiksmīgi pat tad, ja nav pilnīgas saderības. Nabassaites asiņu šūnas ir mazāk nobriedušas un imunoloģiski "naivākas", atšķirībā no kaulu smadzeņu cilmes šūnām.

 • Cik sen tiek izmantotas nabassaites asiņu cilmes šūnas? Vairāk

  Pirmā nabassaites asiņu cilmes šūnu transplantācija tika veikta 1988. gadā. Kopš tā brīža ir izdarītas vairāk nekā 25 000 šāda veida transplantācijas (2011. gada statistika). Nabassaites asiņu cilmes šūnu paņemšana un uzglabāšana plašāk pieejama kļuva 1995. gadā. Uz doto brīdi tūkstošiem vecāku izmanto šo vienas vienīgās reizes iespēju.

 • Kad tiek paņemtas nabassaites asinis? Vairāk

  Nabassaites asinis pēc bērna piedzimšanas un nabas saites pārgriešanas paliek placentā un nabas saitē placentarajā daļā. Tās no turienes tiek paņemtas uzreiz pēc bērna piedzimšanas un nabassaites pārgriešanas. Nabassaites asiņu meklēšana ir pilnībā bezsāpīga un vienkārša, tā nekādā gadījuma netraucē dzemdību norises gaitai.

 • Kādā veidā tiek paņemtas nabassaites asinis? Vairāk

  Nabassaites asinis tiek paņemtas mēģenē, kurā atrodas konservējošs šķidrums (CPD), kas novērš asiņu sarecēšanu, dodot laiku tās nogādāt apstrādei laboratorijā.

 • Vai asiņu paņemšana var kaitēt mātes vai bērna veselībai? Vairāk

  Nē. Nabassaites asinis tiek paņemtas tikai pēc bērna piedzimšanas un nabassaites pārgriešanas. Asiņu paņemšana ilgst aptuveni 5 minūtes, tā ir nesāpīga, viegla un droša procedūra gan mātei, gan jaundzimušajam mazulim.

 • Kādas asins pārbaudes veic CSB? Vairāk

  CSB veic gan mātes (asinis tiek paņemtas dzemdību laikā, aptuveni 9 ml), gan bērna nabassaites asiņu pārbaudi. Mātes asinīs tiek pārbaudīta virusoloģiskās un bakteriālās infekcijas iespējamība.  Šie pētījumi var tikt veikti arī uz nabassaites asiņu pamata, bet tas ir liels zaudējums, jo tiek zaudēti pat 9 ml šo vērtīgo nabassaites asiņu. Mātes asinis sniedz nepieciešamos datus. Ar nabassaites asinīm tiek veiktas sekojošas pārbaudes:

  • leikocītu skaita noteikšana,
  • šūnu dzīvotspēja,
  • mikrobioloģiskās pārbaudes, lai noteiktu aerobo, anaerobo baktēriju un sēnītes klātbūtni.

  Ar mātes asinīm (9 ml) tiek veiktas sekojošas pārbaudes:

  • HBs Ag, * Anty-HBc * Anty-HCV, * Anty-HIV 1,2, * Anty-CMV IgM, * Sifilisa pārbaude.
 • Cik ilgi drīkst uzglabāt nabassaites asiņu cilmes šūnas? Vairāk

  No teorētisko apsvērumu viedokļa izriet, ka pastāv iespēja uzglabāt nabassaites asiņu cilmes šūnas dziļi sasaldētā stāvoklī (temperatūrā zem -150°C) simtiem gadu. Praksē mums ir darīšana ar Japānas zinātnieku pieredzi, kuri pārbaudījuši 1973. gadā sasaldētu cilmes šūnu dzīvotspēju. Viņu pētījumi liecina, ka atsaldētās šūnas uzrādījušas vairošanās spējas un veidojušas kolonijas. Pēc uz doto brīdi pieejamajiem datiem jāsecina, ka gandrīz 24 gadus uzglabātās nabassaites asiņu cilmes šūnas uzrāda tādas pašas fizikālās īpašības kā to sasaldēšanas brīdī.

 • Vai CSB veic paņemto nabassaites asiņu leikocitārā antigēna saderības (HLA) pārbaudi? Vairāk

  Nē, jo tas regulāri nav nepieciešams. Nabassaites asiņu cilmes šūnu bankas princips tiek balstīts uz to, ka transplantāta donors un ņēmējs ir viens un tas pats organisms. Protams, ja cilmes šūnas tiek izmantotas bērna brāļu, māsu vai kāda cita ģimenes locekļa ārstēšanai, noteikti jāpārbauda nabassaites asiņu leikocitārā antigēna saderība.  Šim nolūkam katrā sasaldētajā mēģenē pievieno nelielu paraugu, kas, nepieciešamības gadījumā, var tikt atsaldēts un izpētīts, lai pārbaudītu, piemēram, leikocitārā antigēna saderību.

 • Kā nodrošināt, lai mans paraugs netiktu sajaukts ar kādu citu? Vairāk

  Līguma parakstīšanas brīdī ar CSB, mēs piešķiram individuālo identifikācijas numuru, kas atrodas uz visiem asiņu paņemšanas komplekta elementiem un dokumentiem. Kļūda vai sajaukšana nav iespējama.

 • Ja šūnas man kādreiz būs nepieciešama, kā es tās varēšu atgūt? Vairāk

  Ja pacientam, kura cilmes šūnas tiek uzglabātas CSB, tiks konstatēta slimība, kuras ārstēšanai nepieciešamas nabassaites asiņu cilmes šūnas, par šo cilmes šūnu uzglabāšanu bankā ir jāinformē vadošais ārsts. Lēmumu par cilmes šūnu izmantošanu ārstēšanas terapijā pieņem ārsts. Brīdī, kad tiks pieņemts lēmums par cilmes šūnu transplantāciju, vadošajam ārstam vajadzētu sazināties ar mums, lai vienotos par bioloģiskā materiāla un nepieciešamās medicīniskās dokumentācijas piegādes nosacījumiem. Vecākiem ir jāsazinās ar klientu apkalpošanas nodaļas darbinieku, lai nosūtītu nepieciešamo informāciju, tai skaitā sertifikātu, kas saņemts pēs šūnu nodošanas AS „PBKM” (Polijas cilmes šūnu banka). Pēc dokumentācijas saņemšanas no vecāku puses un vienošanās ar vadošo ārstu par cilmes šūnu piegādes kārtību, tās tiks nodotas norādītajā veselības centrā vai slimnīcā tālākai terapeitiskai izmantošanai.

  Kādas ir nabassaites asiņu cilmes šūnu uzglabāšanas iespējas?

  Pastāv divas iespējas kā uzglabāt nabassaites asiņu cilmes šūnas:

  • Ģimenes bankā, tādā kā Polijas cilmes šūnu banka, autologās un allogēnās transplantācijas nolūkos asinsradiniekiem,
  • Publiskajās bankās allogēnās transplantācijas nolūkos neradniecīgiem transplantāta ņēmējiem – tajā brīdī vecāki atsakās no asins izmantošanas tiesībām, bet asiņu nodošana ir altruistiska.

  Katram no vecākiem ir tiesības izvēlēties vai nodot sava bērna nabassaites asinis publiskajā bankā vai tās saglabāt sava bērna un ģimenes vajadzībām.

 • Kādēļ ģimenes izlemj paņemt un uzglabāt savu bērnu nabassaites asinis? Vairāk

  Jo tas sniedz drošību, ka cilmes šūnas var tikt izmantotas terapeitiskos nolūkos jebkurā laikā, bez nepieciešamības meklēt donorus, kas ir dārgs un laikietilpīgs process un negarantē panākumus. Ātri uzsākta daudzu slimību ārstēšana samazina slimības attīstības risku un palielina pilnīgas izārstēšanās iespēju.